בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ניסוי ישראלי יבדוק בחלל את סודות ההזדקנות

1/06/2011
832

ניסוי ישראלי יבדוק בחלל את סודות ההזדקנות

 

איתי נבו | 01.06.11 - 06:55

 

 

מעבורת החלל אנדבר השאירה בתחנת החלל הבין-לאומית ניסוי ביולוגי בראשות מדענים מישראל

 

מעבורת החלל אנדבר נחתה בשלום במרכז החלל "קנדי" בפלורידה, והשלימה את טיסתה ה-25 והאחרונה. כעת נותרה רק עוד טיסה אחת של מעבורת חלל, אטלנטיס, בחודש הבא, בטרם תסיים סוכנות החלל האמריקנית את עידן המעבורות, הלוקות בבעיות בטיחות קשות ושיגוריהן יקרים מאוד.

 

צוות המעברות השלים את בנייתה של תחנת החלל הבין-לאומית והחזיר לכדור הארץ שני ניסויים מדעיים שנשלחו מישראל, המשך לניסויים שעשה אילן רמון במעבורת "קולומביה" טרם התרסקותה.

 

בניסוי אחד בחנו החוקרים את התפחותם של תאי עצם בתנאי חוסר כבידה, והאחר בדק את עמידותם של חיידקים פרוביוטיים לתנאים כאלה – ניסוי שעשוי לשפר בעתיד את תזונתם של אסטרונאוטים.

 

כעת אנו מגלים בפעם הראשונה כי המעבורת נשאה לחלל ניסוי ישראלי נוסף, שדבר קיומו טרם פורסם עד כה.

 

את הניסוי עושים מדענים מארצות הברית ומקנדה, בראשות הדוקטור ערן שנקר ממכון פישר למחקר אסטרטגי – אוויר וחלל, והם אמורים לבדוק בו את מקורות החיים והסיבה לתהליכי הזדקנות.

 

החוקרים בודקים בו את קצב התפרקותם של הטלומרים – מבנים השומרים על ה-DNA בגרעין התא ומעכבים את התפרקותו.

קצב ההתקצרות של הטֶלוֹמֶר נחשב לאחד המדדים לקצב ההזדקנות של התא, ולפני שנתיים הוענק פרס נובל ברפואה למדענים החוקרים את התחום הזה.

החוקרים שיגרו לחלל תרביות של תאי יונקים, והם ישוו את קצב ההתפרקות של הטלומרים בתרביות בחלל, לזה של תרביות זהות שנשארו על כדור הארץ.

הניסוי הזה הושאר בתחנת החלל הבין-לאומית, והתרביות אמורות לחזור לכדור הארץ במעבורת החלל "אטלנטיס" בעוד כחודש וחצי.

 

טיסתה של אטלנטיס תהיה הטיסה האחרונה בהחלט של מעבורת חלל. סוכנות החלל האמריקנית החליטה להפסיק את תכנית המעבורות, אחרי שלושים שנה, בעיקר בשל עלותן הגבוהה של טיסותיהן, ובשל ליקויי הבטיחות הרבים שנתגלו בהן. המעבורת הוותיקה ביותר, דיסקאברי, שסיימה את טיסותיה בעת האחרונה, כבר בדרכה למוזיאון. אנדבר, שאמורה להשלים הבוקר את טיסתה ה-25 והאחרונה תעשה גם היא דרך דומה, אחרי שגמאה יותר מ-150 מיליוני קילומטרים בחלל. אטלנטיס אמורה להמריא ב-8.7, לצייד את תחנת החלל הבין-לאומית בעוד חלקי חילוף וניסויים מדעיים, וכמובן להחזיר את הניסוי הישראלי המרתק. אחרי טיסתה, תישאר תחנת החלל תלויה בחלליות הרוסיות לפחות בארבע השנים הקרובות, עד השלמת פיתוחו של רכב החלל האמריקני הבא - אוריון.

 

http://www.jpost.com/Headlines.....?id=223115

http://www.iba.org.il/bet/?ent.....;topic=914

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד