בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ניסוי ישראלי ראשון בתחנת החלל הבינ"ל בחן את סודות ההזדקנות

28/06/2011
893

ניסוי ישראלי ראשון בתחנת החלל הבינ"ל בחן את סודות ההזדקנות

 

מאת אסף שטול-טראורינג

 

הניסוי יאפשר לבדוק את השפעת הקרינה הקוסמית על הזדקנות התאים

 

תגיות: מחקר

 

מתקן הניסוי שהועלה אל תחנת החלל הבינלאומית

 

תצלום: נאס"א

 

 

המעבורת אנדוור, ששבה ב-1 ביוני ממשימתה האחרונה בתחנת החלל הבינלאומית, העלתה עמה למסלול הקפה סביב כדור הארץ שלושה ניסויים ישראליים, הבוחנים את ההשפעות הבריאותיות של שהיית בני אדם בחלל. שניים מהם הוחזרו ארצה, אך ניסוי שלישי הועלה בצעד יוצא דופן לתחנת החלל הבינלאומית וייוותר שם עד 20 ביולי, אז יחזירו אותו אסטרונאוטים במעבורת אטלנטיס. משימה זו של אטלנטיס תהיה האחרונה מסוגה ותסמן את סוף עידן המעבורות של סוכנות החלל האמריקאית.

 

לדברי הד"ר ערן שנקר, רופא חלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, המוביל את הניסויים, מדובר בניסוי הישראלי הראשון שהועלה לתחנת החלל; עד כה הועלו ניסויים רק למעבורות עצמן.

 

הניסוי, המקיף ברגעים אלה את כדור הארץ במרחק כ-350 קילומטרים, יאפשר לבדוק את השפעת הקרינה הקוסמית המגיעה מגופים שונים בחלל על טלומרים - מרכיבים ייחודיים של כרומוזומים המשמשים שעון עצר ביולוגי לאורך חיי תאים. הטלומר הוא מעין זנב דנ"א לא פעיל המחובר לקצותיהם של הכרומוזומים ושומר על שלמות הדנ"א. בכל פעם שתא מתחלק, הטלומר, שלא כמו שאר הדנ"א, אינו משתכפל אלא הולך ומתקצר. כשטלומר מתקצר לאורך מסוים, התא מפסיק להתחלק ומקבל תכונות של תא זקן עד שהוא לבסוף מת.

 

החוקרים מעריכים שמלבד שאר סכנות הקרינה הקוסמית, היא גם מסבה נזק לטלומרים ומקצרת את חיי התאים של השוהים בחלל. בגלל חשיבות הטלמורים כשעון ביולוגי, גם לאמריקאים וגם לסוכניות חלל אחרות היה עניין בניסוי. 16 ימים על המעבורת אינם מספיקים כדי לבחון את השפעת השהות בחלל על הטלומרים, ולכן החשיבות שבהשארת הניסוי בתחנה, מסביר שנקר, "אנחנו נקבל את הניסוי עם אקורד הסיום של עידן המעבורות".

 

לדברי שנקר, ניסוי מסוג זה לא נעשה עד כה. "בעיקרון ניתן לערוך ניסויים לבדיקת אורך הטלומרים על אסטרונאוטים, אבל אז לא ניתן לדעת באילו תנאים התחלק כל תא. חלק התחילו להתחלק על פני כדור הארץ, וחלק בחלל". שנקר הוסיף כי בחלל נפגעות כל מערכות הגוף בשל ההשפעה הזניחה של כוח הכבידה ובשל החשיפה לקרינה קוסמית. התמודדות עם נזקים אלו מהווה אתגר מרכזי בעבור סוכנויות החלל, המבקשות לצאת למשימות ארוכות במערכת השמש.

 

http://www.haaretz.co.il/hasit.....30988.html

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד