בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שומן הגוף מקצר את תוחלת החיים

מופיע גם בקטגוריות: 
21/08/2011
1543

יפעת גדות News1.co.il

שומן הגוף מקצר את תוחלת החיים

 

ממצאים סותרים [צילום: AP]

יותר שומן - פחות סקס?

שמנים - אל תרדו במשקל

יפעת גדות

תוצאות מחקר חדש מראות כי "דיאטת יו-יו" בה אנשים יורדים במשקל אך מעלים אותו בחזרה פחות בריאה לחלק מהאנשים השמנים מאשר שמירה על המשקל הרגיל שלהם * משתתפים שירדו את מספר הקילוגרמים הגדול ביותר נטו יותר לסבול מסיבוכים בריאותיים נוספים הקשורים להשמנה לעומת אלו שהורידו מספר קטן יותר של קילוגרמים

לרשימה המלאה

גברים מעל גיל 75 עם BMI גבוה מ-22.3 חיו כמעט ארבע שנים פחות מאלו עם BMI נורמלי באופן דומה, נשים מעל גיל 75 עם BMI גבוה מ-27.4 חיו בערך שנתיים פחות מנשים בנות אותו גיל אך עם משקל נורמלי

 

▪ ▪ ▪

אנשים מבוגרים עם עודף שומן בגוף עלולים שלא ליהנות מתוחלת חיים כמו של אלו השומרים על משקל נורמלי. כך על-פי מחקר חדש - שסותר מחקר שקדם לו.

 

במסגרת מעקב אחר אנשים מבוגרים לאורך תקופה ממושכת ובדיקת שינויים במשקל לאורך תקופה זו, חוקרים הגיעו למסקנה כי אינדקס מסת גוף (BMI) גבוה יותר קשור לתוחלת חיים קצרה יותר.

 

לדברי החוקרים, מבית הספר לרפואה ציבורית באוניברסיטת לומה לינדה (קליפורניה), הייתה בידם הזדמנות יוצאת-דופן לעקוב לאורך 29 שנה אחר קבוצת אנשים שהיו תחת מעקב עד למותם. לאורך תקופה ממושכת זו, היו בידי החוקרים נתונים מרובים על משקל הגוף, ואלו סיפקו הערכה מדויקת יותר לגבי הקשר בין השניים.

 

לצורך המחקר, שפורסם במגזין של האגודה הגריאטרית האמריקנית, בדקו החוקרים 6,030 אנשים מבוגרים בריאים שמעולם לא עישנו. הם גילו כי גברים מעל גיל 75 עם BMI גבוה מ-22.3 חיו כמעט ארבע שנים פחות מאלו עם BMI נורמלי. באופן דומה, נשים מעל גיל 75 עם BMI גבוה מ-27.4 חיו בערך שנתיים פחות מנשים בנות אותו גיל אך עם משקל נורמלי.

 

BMI בין 18.5 ל-24.9 נחשב למשקל נורמלי. BMI של 25 עד 29.9 נחשב לעודף משקל, ו-BMI גבוה יותר נחשב להשמנה.

 

המחקר הראה כי ההשפעות השליליות של עודף משקל שונות בין גברים לנשים בהיבט של ה-BMI. גברים היו בסיכון גבוה יותר למוות מ-BMI של 22.3 ומעלה, בעוד שסיכון זה זוהה אצל נשים רק ב-BMI של 27.4.

 

עורכי המחקר משערים כי השוני נובע מהעובדה שכמות שומן הגוף אצל נשים לאחר גיל המעבר היא המקור העיקרי לאסטרוגן, שעוזר להגן עליהן ממחלות לב ומשברים בירכיים.

 

יש לציין כי הממצאים סותרים מחקרים קודמים [ראו ידיעה משמאל], שהגיעו למסקנה כי אנשים מבוגרים הסובלים מעודף משקל חיים שנים רבות יותר מעמיתיהם הרזים. עורכי המחקר הנוכחי טוענים כי הממצאים הקודמים מגבילים משום שלא לקחו בחשבון את השינויים במשקל המשתתפים לאורך תקופה ממושכת ולא בחנו כיצד העליות והירידות במשקל השפיעו על תוחלת החיים.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....05-00.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד