בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קצב הזדקנות האוכלוסייה בישראל מהגבוהים במערב

16/11/2011
1373

קצב הזדקנות האוכלוסייה בישראל מהגבוהים במערב

דו"ח שהוגש למשרד הבריאות מזהיר כי יש להיערך למצב שבו ב-2030 יהיו במדינה כמעט 1.5 מיליון בני 65 ומעלה

 

דן אבן 10.11.2011 05:3649הוסף תגובה

 

דו"ח הוועדה לתכנון מערך גריאטרי לאומי, שהוגש לאחרונה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, קורא להשקעה משמעותית בקצב הזדקנות האוכלוסייה בישראל, שהוא לפי בכירים במשרד הבריאות מהגבוהים במערב.

 

לפי הדו"ח, עד שנת 2030 צפוי גידול של 84% באוכלוסיית המבוגרים מעל גיל 65 ומספרם יגיע ל-1.367 מיליון איש. בכנס איגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל שנערך השבוע ברמת גן, שבו הוצגו הממצאים, הבהיר בכיר באגף לגריאטריה במשרד הבריאות כי קצב גידול אוכלוסייה זו בארץ הוא מהגבוהים במערב. הממצאים קשורים בעלייה בתוחלת החיים ובירידה מתונה הצפויה בקצב גידול האוכלוסייה בארץ עד 2030.

 

הדו"ח נכתב על ידי ועדה בראשות פרופ' יוחנן שטסמן, מנהל המערך לשיקום וגריאטריה בבית החולים הדסה הר הצופים ולשעבר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. בדו"ח מוערכים הצרכים הרפואיים והחברתיים של בני גיל הזהב בישראל, לצד האומדנים שערכו שמואל באר וג'ני ברודסקי מהמרכז לחקר הזקנה במכון ברוקדייל והג'וינט למספר המבוגרים הצפויים במדינה.

 

מחברי הדו"ח קוראים להגדיל את מספר מיטות האשפוז למבוגרים בבתי החולים הכלליים כדי למנוע מצב שבו בתי חולים רגילים כיום יהפכו לגריאטריים עקב העלייה בגיל המאושפזים. הדו"ח קורא לתוספת מדורגת של עד 62% במספר המיטות למבוגרים בבתי החולים הכלליים עד 2030, מספר העומד כיום על 5,900 מיטות. בנוסף, הדו"ח מתריע כי המחסור במומחים לגריאטריה מביא לכך שכבר היום, "חולים שניתן לטפל בהם ולשקמם ולמנוע הפיכתם לסיעודיים נשלחים לבתיהם או למוסדות סיעודיים בלא שיקול מקצועי מספיק".

 

 

לחץ להגדלה

הדו"ח קורא לחזק את רפואת הקהילה לבני גיל הזהב כדי לצמצם את האשפוזים ולהשקיע בבריאות, מניעת מחלות, טיפולי בית ויצירת מסגרות חברתיות.עוד הוא קורא לבטל את ההשתתפות העצמית הנהוגה כיום במימון אשפוז סיעודי כרוני בשל "חוסר ההיגיון והצדק בחיוב הקשיש, בדרך כלל מעל גיל 80, למימון חלק באשפוז הסיעודי הכרוני, כאשר בהשוואה האשפוז הכללי פטור מהשתתפות זו".

 

הדו"ח ממליץ לעודד רופאים בישראל להתמחות בגריאטריה כדי להימנע ממחסור ברופאים בתחום, לרבות באמצעות הרחבת לימודי החובה בגריאטריה משבועיים לחודשיים, הוספת חודש חובה בסטאז' במרכז גריאטרי והשתלמות בגריאטריה למתמחים ברפואת משפחה ורפואה פנימית. לפי האומדנים המוצגים בדו"ח, ב-2010 היו במחלקות האשפוז הכלליות 1,194 רופאים המטפלים במבוגרים מגיל 65, ובשנת 2030 יידרשו כבר 1,895 רופאים שכאלה. הדו"ח שב על המלצות קודמות להעברת האחריות לטיפול סיעודי בישראל מהמדינה לקופות החולים כדי ליצור רצף טיפולי מלידה ועד זקנה.

 

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את כל הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

 

הדו"ח מתייחס גם לתחום השיקום הגריאטרי, שהועלה בתחקיר "הארץ" ביולי 2011, וקובע כי הגדלת מספר מיטות שיקום למבוגרים תוביל להפחתה בצורך במיטות סיעודיות למבוגרים. "ניתן להניח כי כנגד תוספת של עשרה אשפוזים בשיקום, יתאשפז חולה אחד פחות בסיעוד כרוני. לדבר משמעות כספית וצפוי גם צמצום שיעור המוגבלות בקהילה". הדו"ח אינו מתייחס לסוגיית הבעלות על המוסדות למבוגרים בישראל, שנידונה בתחקיר, אולם קובע כי "בפועל האשפוז הסיעודי עבר הפרטה כמעט מלאה" בישראל.

 

מנכ"ל משרד הבריאות הורה להקים שני צוותי עבודה באגף לגריאטריה במשרד הבריאות ליישום ממצאי הדו"ח. לדברי פרופ' יוחנן שטסמן, יו"ר הוועדה, "בישראל עשירית מהאוכלוסייה קשישה ואנו הולכים לעבור תהליכי הזדקנות בדומה לארה"ב - שם יש 15% קשישים - ואירופה, שם יש 20%. עיקר החולים בישראל יהיו זקנים ויש ללמד רופאים לעתיד גם את ההיבטים של רפואת הזקנה".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי "ועדת שטסמן מונתה על ידי מנכ"ל המשרד במטרה להתכונן לגידול הצפוי במספר הקשישים בישראל. בדיון שהתקיים עם הצוות המקצועי, בירך המנכ"ל על הדו"ח ושיבח את חברי הוועדה על עבודתם המקצועית. בשבוע הבא יוגש הדו"ח לסגן שר הבריאות, ומיד לאחר מכן יוקמו קבוצות עבודה ליישומו".

 

http://www.haaretz.co.il/news/.....D7.2083936

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד